ویروس کرونا و نگرانی ناشی از شیوع آن سبب شد تا قوه قضائیه، به موجب بخشنامه ای محاکم را بطور موقت و در برخی از پرونده‌ها به انجام دادرسی غیر حضوری توصیه نماید. این بخشنامه یاد آور تفکیک دادرسی اختصاری از دادرسی عادی است که به رغم فواید انکارناپذیر آن سالهاست در نظام قضایی ما مهجور و متروک مانده است.

به گزارش «تابناک« در بند ۳ بخشنامه معاون اول قوه قضائیه تصریح شده جز در مواردی که به تشخیص قاضی حضور اصحاب دعوا در جلسه رسیدگی ضرورت دارد، اصحاب دعوا بجای مراجعه حضوری مطالب خویش را به صورت لایحه به مراجع قضایی ارسال نمایند و بدیهی است که دادگاه‌ها بتوانند به این ترتیب رای صادر نمایند لذا این بخشنامه یاد آور تفکیک دادرسی اختصاری از دادرسی عادی است که به رغم فواید انکارناپذیر آن سالهاست در نظام قضایی ما مهجور و متروک مانده است.

در مهرماه سال ۱۳۵۸ لایحه قانونی دادگاه‌های عمومی و انقلاب به تصویب شورای انقلاب رسید، که طی ماده ۱۱ آن قانون مقرر شد که دادرسی‌ها به صورت اختصاری برگزار شود. فصل ششم قانون آئین دادرسی مدنی سابق که در ذیل مواد ۱۴۳ الی ۱۵۱ راجع به دادرسی اختصاری و قواعد حاکم بر آن بحث شده بود حذف گردید.

عاملان قتل هولناک پسر جوان که قربانی سرقت خودرواش شده بود پس از ۵ سال سحرگاه یکشنبه در زندان رجایی شهر به دار مجازات آویخته شدند.
به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه ایران، صبح روز یکشنبه این دو پسر جنایتکار که در سال ۹۳ در جریان سرقت خودرو اسپورتیج جوانی به‌نام بهنام او را به قتل رسانده و جسدش را سوزانده بودند به سالن اعدام زندان رجایی شهر منتقل شده و دقایقی بعد مادر مقتول حکم قصاص را با دستان خودش اجرا کرد.

خواهر بهنام در این باره گفت: امروز بعد از ۵ سال و ۳ ماه اولین روزی است که لبخند را روی لبان مادرم دیدم. صبح که از خواب بیدار شد گفت بار سنگینی که بعد از مرگ بهنام روی دوشم مانده بود بالاخره برداشته شد. احساس می‌کنم روح پسرم در آرامش است.

وی ادامه داد: با آنکه قاتلان به این جنایت اعتراف کرده بودند و محل رها کردن جسد برادرم را به پلیس نشان داده بودند، اما هرگز جسد برادرم پیدا نشد و فقط در محل مورد نظر که بیابان‌های اطراف گرمسار بود سوئیچ خودروی پژو ۲۰۶ برادرم را پیدا کردند که سوخته بود.

مرد نانوا وقتی متوجه شد خواهرزاده اش دردام شیطانی کارگرجوان گرفتارشده دست به انتقامگیری عجیبی زد. او با سفر از تهران به یکی از شهر‌های مشهد مرد آزارگر را در خیابان ربود و گروگان گرفت.به گزارش تابناک به نقل از روزنامه جام جم، اوایل هفته گذشته پرونده نیابتی ازدادسرای خلیل آباد در استان خراسان رضوی در دستور کار پلیس آگاهی تهران قرار گرفت مبنی براین‌که مرد جوانی از سوی فردی که پیش از این در نانوایی اش در تهران کار می‌کرده، ربوده شده و چند روزی در اسارتگاه او بوده و بعداز آن‌که از سوی مرد نانوا مورد شکنجه و تهدید قرار گرفته در بیابان‌های اطراف شهر مشهد دست وپا بسته رها شده است. این در حالی بود که شاکی مدعی بود، چون حقوقش را طلب کرده این بلا بعد از اخراج شدنش سرش آمده است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از دستگیری قاچاقچی معروف مواد مخدر در یکی از شهر های جنوب کشور خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،سردار مسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در حاشیه نشست روسای پلیس مبارزه با مواد مخدر که امروز ۷ بهمن برگزار شد، اظهار کرد: یکی از قاچاقچیان معروف هروئین اخیرا در یکی از شهرهای جنوب کشور بازداشت شده که هفته آینده اطلاع رسانی کامل در این زمینه انجام خواهد شد.
او ادامه داد:قاچاقچی دستگیر شده در زمینه مواد مخدر حدود 5 سال فعالیت می کرد.

سردار زاهدیان گفت: اموال این فرد حدود ۱۱۰ میلیارد تومان بود که توقیف شد .

تعمیرکار کولر که برای سرقت از خانه زن ثروتمند سناریوی تبهکارانه‌ای را طراحی کرده بود از سوی دادگاه به زندان محکوم شد.

به‌گزارش «ایران»، چندی قبل زن میانسالی با پلیس تماس گرفت و از حضور چند مرد ناشناس در خانه‌اش خبر داد. وقتی مأموران کلانتری شهرک غرب به محل رفتند مردان نقابدار متواری شده بودند اما زن صاحبخانه گفت: سال‌ها قبل همسرم فوت کرد و من در این خانه‌ تنها زندگی می‌کنم البته یک زوج جوان هم سرایدار خانه‌ام هستند.
امروز ناگهان 4 مرد که خود را مأمور پلیس امنیت معرفی کردند وارد خانه‌ام شدند و گفتند شما متهم به جاسوسی برای انگلیس هستید. از شنیدن حرف هایشان تعجب کردم و گفتم چه کسی شما را به داخل خانه راه داده؟ می‌خواستم سراغ سرایدار را بگیرم که متوجه شدم آنها دست و پای سرایدار را بسته‌اند.

وکیل مالباختگان پرونده سکه ثامن جزئیات حکم صادره برای متهم ردیف اول این پرونده را اعلام کرد.

رسول کوهپایه زاده گفت: رأی بدوی پرونده ثامن ابلاغ شد. علاوه بر مجازات اصلی متهم ردیف اول که شامل ۱۵ سال حبس و جزای نقدی و رد مال بوده، قاضی به استناد ماده ۲۳ قانون مجازات، مجازات تکمیلی برای متهم ردیف اول در نظر گرفته است.

این وکیل دادگستری گفت: بعد از قطعیت رأی، حکم قطعی در 273 صفحه منتشر و اعلام می‌شود و اعمال مجازات تتمیمی و تکمیلی با توجه به سابقه متهم و اقدامات مجرمانه وی، در جهت حفاظت و صیانت از حقوق جامعه است.

کوهپایه زاده گفت:کیفرخواست پرونده متهم ردیف دوم و سوم نیز قبلا صادر شده و پرونده آنها به دادگاه رفته ولی هنوز تعیین وقت نشده است.

کارمند یک شرکت خودروسازی به دنبال رابطه پنهانی با یکی از همکارانش وی را کشت.

به گزارش خراسان، این مرد با پرداخت دیه رضایت اولیای دم را جلب کرد و از چوبه دار به زندگی برگشت.

قتل زن کارمند

رسیدگی به این پرونده از سال 92 به دنبال پیدا شدن جنازه یک زن جوان در خانه اش در خیابان شریعتی تهران آغاز شد.

شواهد نشان می داد مهناز 30 ساله در غیاب شوهر و دختر خردسالش با سیم تلفن خانه خفه شده است.

فرمانده پلیس راه آهن کشور از کشف ۶۰۰ سکه بهار آزادی توسط ماموران پلیس راه آهن اصفهان خبر داد.به گزارش تابناک به نقل از ایسنا سرهنگ حشمت الله ملکی در تشریح جزئیات این خبر اظهار کرد: مأموران پلیس راه آهن اصفهان حین کنترل مسافران قطار اصفهان- تهران به شخصی به هویت معلوم مشکوک شدند و در بازرسی بدنی از وی تعداد ۶۰۰ سکه تمام بهار آزادی فاقد هرگونه مجوز قانونی کشف کردند.

وی افزود: متهم در بازجویی‌های پلیسی به جرم خود مبنی بر خرید و فروش غیرمجاز سکه و ارز اعتراف کرد.

فرمانده پلیس راه آهن کشور با اعلام اینکه حسب دستور مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اصفهان، متهم به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور دستگیر شده است، گفت: ارزش ریالی سکه‌های مکشوفه ۳۰ میلیارد ریال برآورد شده است که همگی با تشکیل پرونده به بانک ملی استان اصفهان تحویل شد.

به گزارش پایگاه خبری پلیس فرمانده پلیس راه آهن کشور در پایان خاطرنشان کرد: ماموران پلیس راه آهن کشور با هوشیاری و دقت نظر در راستای کمک به رونق تولید ملی، اجازه سوء استفاده از خطوط ریلی را به افراد سودجو نخواهند داد.

زن جوان که با پوشیدن لباس نیروی انتظامی در خیابان‌های بندرعباس از مردم اخاذی می‌کرد از سوی پلیس دستگیر شد.

سرهنگ علی اصغر عبادی نیک - رئیس پلیس امنیت عمومی هرمزگان- در تشریح این خبر گفت: از چندی قبل شکایت‌های زیادی به پلیس رسید مبنی بر اینکه زنی جوان خود را از مأموران پلیس معرفی و اقدام به اغفال شهروندان و اخاذی از آنان در سطح شهر می‌کند که با توجه به ایجاد جو بدبینی پلیس در جامعه، شناسایی و دستگیری متهم به‌صورت ویژه در دستور کار مأموران پلیس امنیت عمومی قرار گرفت.

مأموران پلیس امنیت عمومی استان با انجام کار اطلاعاتی و بهره‌گیری از شیوه‌های پلیسی محل سکونت متهم را شناسایی و با هماهنگی قضایی در یک عملیات ضربتی وی را دستگیرکردند.این مسئول انتظامی استان در خصوص دستگیری زن مأمورنما در بندرعباس، اظهار داشت: در بازرسی از خانه متهم یک دست لباس نیروی انتظامی با آرم و علائم و درجه کشف شد و وی در بازجویی به جرم ارتکابی اعتراف کرد.

دو مرد و یک زن که با شناسایی افراد پولدار در فضای مجازی با ترفندهای مختلف بیش از 20 میلیارد تومان از آنها کلاهبرداری کرده بودند توسط اداره مبارزه و جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی دستگیر شدند.

به‌گزارش خبرنگار گروه حوادث «ایران» 12 آذر سال‌جاری پرونده یک فقره جعل و کلاهبرداری با دستور بازپرس شعبه اول دادسرای ناحیه 8 تهران برای رسیدگی تخصصی در اختیار اداره سیزدهم آگاهی قرار گرفت. متهم اصلی این پرونده فردی به‌نام سهراب 30 ساله بود که در همان ابتدای رسیدگی به پرونده شناسایی و دستگیر شد. او در بازجویی‌ها اعتراف کرد که پس از شناسایی سوژه‌ها در فضای مجازی و جلب اعتماد آنها با این ترفند که می‌تواند ملک یا خودروهای گران قیمت آنها را با قیمت بالاتری به فروش برساند، اسناد مالکیت را از مالک می‌گرفت و سپس آن را در اختیار یکی از همدستانش به‌نام پژمان قرار می‌داد و پس از جعل اسناد به بهانه اینکه امکان فروش به قیمت بالاتر وجود ندارد، اسناد را به مالکان اصلی باز می‌گرداند. در ادامه هم با همکاری زنی به‌نام لیلا با همان اسناد جعلی، ملک یا خودروها را می‌فروختند.

ارتباط با ما

  • نشانی دفتر مرکزی : تهران، خیابان کریمخان زند، نبش خیابان سپهبد قرنی، جنب بانک تجارت، پلاک ۱۹۶ طبقه چهارم غربی

  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • خط ویژه : ۸۸۴۹۰۵۶۳

  • تلفکس: ۸۸۴۹۰۱۶۳ و ۸۸۳۰۷۴۳۴

عضویت در خبرنامه

برای دریافت تازه های موسسه حقوقی بین المللی منشور شایگان در خبرنامه عضو شوید.